{:sq}

Alpet është më e madhe në botë e tregut të skive turizmit. Sipas vlerësimeve të Laurent Wanat, themelues i Zvicerane konsultuar kompani Laurent Vanat Consulting SARL, për rajonin në vitin 2017 kishte 150 milion vizita — kjo është 43% të të gjitha vizitave të dimrit vendpushimet në botë.

Alpine Chalet dhe apartament me malit pikëpamje nuk është vetëm luks, por edhe një investim fitimprurës në qoftë se pronarët e tyre janë të gatshëm për marrjen me qira të pronës me qira për turistët. Nuk është një lloj i veçantë i objekteve — real destinacion turistik është një apartament me shërbimet hoteliere, të dhënies me qira të cilat e organizojnë profesionale të operatorëve. Pronari i këtyre pronave mund të marrë objektin nga përgjithmonë ose disa muaj në vit. Ka dy kontrollin e skemave për këto objekte:

 • Me qira pool — tarifa e menaxhimit të kompanisë (rreth 30 %) është i zbritur nga shuma e të ardhurave nga kontrata e qirasë së banimit komplekse, dhe fitimi është i ndarë në mes të pronarëve në proporcion me pjesëmarrjen e tyre.
 • Garancia e qirasë — i kompania për menaxhimin e qiratë e apartamenteve nga investitori për një periudhë të kufizuar. Në këtë rast, pronari i pronës merr një pagim më të vogla, por kompania për menaxhimin e merr në rrezik lidhur me gjetjen e qiramarrësve.
 • Zgjatja e sezonit dhe ndryshimi i brezave të turistëve

  Rritja e interesit për të investuar në zonën e pasurive të patundshme është për shkak të tendencat e reja në nivel lokal resorts. Kryesor është zgjerimi i sezonit turistik. Alpine vendpushimet të zhvilluar infrastrukturën për trajnim është tani, jo vetëm në dimër por edhe në verë sport: Ecje, ngjitje, paragliding dhe me vela, e pajisur me shtigje për Shëtitje dhe mountain Biking.

  E Zeller shiko liqenin, një piktoresk schmittenhöhe dhe vetëm një në shtetin e Salzburgut, e Kitzsteinhorn akullnajë të bëjë Austriake turistik të Zell jam shih – Kaprun janë të njohura në çdo kohë të vitit Foto: Ian Schreiber

  Читайте также:  {:sq}6 shenjat që ndihmojnë për të parashikuar të rritjes në çmimet e pronave

  Një tjetër trend i rëndësishëm është ndryshimi i brezave të turistëve. Të europës popullsia është plakur, kryesore, në njërën anë, për të reduktuar numrin e përgjithshëm të skiatorë, dhe në anën tjetër për popullaritetin në rritje të pak aktiv sportive, të tilla si tobogganing ose në këmbë. Paralelisht, një numër në rritje i turistëve të mijëvjeçar brez (të moshës 20-35 vjeç), financiarisht të sigurt dhe shpesh preferojnë të librit tërë shtëpinë apo banesën për fundjavë në vend të fjetja në hotel.

  Alpine tregjet e pasurive të patundshme

  Austria, Italia, Franca dhe Zvicra — katër më të madhe të lojtarëve në tregun ndërkombëtar të ski resorts në Alpe

  Zviceran Engadin Shën Moric mban majë më të shtrenjtë turistik në rajon. Këtu janë të larta çmimet e pronave në Alpet: kostoja për metër katror është rreth 20 mijë euro. Në të njëjtën kohë, Zvicër është duke përjetuar një rënie të interesit në dimër resorts, sipas vlerësimeve të Laurent Vanata, për 10 vjet, nga viti 2006 deri në vitin 2016, numri total i vizitave të rënë nga 1.5 milion euro, dhe pjesa e vizitorëve të huaj në 46 %.

  Në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë turistë të huaj preferojnë Zvicër me të njëjtën cilësi, por më pak të shtrenjtë, vendpushimet në Austri Foto: Ian Schreiber

  Një karakteristikë e tregut të ski resorts në Francë — fokus në familje turizmit. Turistë të huaj përbëjnë vetëm 31% të numrit të përgjithshëm të të ftuarit. Në sezonin e dimrit 2015-2016 Franca kishte 52 milionë vizita, me 3.5% më pak se në sezonin e parë. Në lokale të tregut të pasurive të patundshme më të turizmit vendpushimet ku të ftuarit me qira tërë apartamentin se hotele. Çmimi për metër katror të arrijë në 18 mijë euro. British blerësit janë çelësi frëngjisht tregut të pasurive të patundshme, dhe ajo është e panjohur se si rënia e paundi Britanik do të ndikojë në Francë në sezonin e dimrit 2017-2018.

  Читайте также:  {:sq}Duke premtuar investime nga Paris: si për të kthyer në zyrat e banimit

  Ski resorts në Veri të Italisë gjithashtu, është i fokusuar kryesisht në lokale turistët. Në sezonin e dimrit 2015-2016 italiane vendpushimet vizituar nga rreth 24.6 milion herë, dhe vetëm 35 % të turistëve ka ardhur nga jashtë.

  Austri: ndërsa çmimet janë një e treta nën mesataren rajonale

  Edhe pse sezonin e dimrit 2015-2016 Austriake pikat e vizituara nga 3% më pak të ftuar sesa në vitin paraprak, numri i të huajve është në rritje e sipër — sipas Laurent Vanata, ata e përbëjnë 66 % të numrit të përgjithshëm të turistëve. Pothuajse gjysma e tyre vijnë nga Gjermania, shumë të ftuar nga Holanda dhe BRITANIA e madhe. Austria është investuar shumë në vendpushimet e saj: që nga viti 2000, ski infrastrukturës është investuar më shumë se 7 miliardë euro.

  Vend të madh në lartësi të mesme (rreth 800 – 2,000 metra) e lejon shumicën e Austrisë vendpushimet për të marrë turistët gjatë gjithë vitit, siç janë Alpine vendpushimet e Francës si Val d’isère dhe La Plagne vendpushimet janë të mbyllura për këtë verë për shkak të motit të ftohtë në lartësi.

  Tauplitz është një nga shumta Alpine ski resorts në Austri e hapur për turistët gjatë gjithë vitit Foto: Ian Schreiber

  «Në të njëjtën si nga çmimet e pasurive të patundshme në Austri rreth 28 % nën nivelin mesatar mbi Alpet. Por ata nuk do të mbesin në këtë nivel për një kohë të gjatë»,— thuhet në studimin e Austrisë Mjedisit të Biznesit Consulting (BEC) «real Estate destinacion turistik për kohë të lirë dhe lizing», (2017). Sipas vlerësimeve të Zvicrës financiare holding kompani, UBS Grupit, për 2017 katror u rrit më shumë se çdo gjë në vendpushimin e Shën Anton jam Arlberg (8,2 %), ndërsa vendpushimet e Wildkogel – arena dhe Zell jam shih– Kaprun tregoi një rritje prej 4 %.

  Читайте также:  {:sq}Investitorëve të huaj u kthye në Francë

  Sipas UBS, nga 2014 deri në vitin 2017 çmimet e pronave në Alpet Austriake ka rritur mesatarisht nga 3,5 për qind më shumë se në zonën e rajonit të Francës (2,5 %), Zvicër dhe Itali (ku çmimet në këtë periudhë ra në vit nga 1% dhe 3 %, respektivisht).

  Austriake vendpushimet që janë në mënyrë aktive duke investuar në infrastrukturë që përfaqësojnë potencialin më të madh për investitorët gjatë ardhshëm 10-20 vjet:

  • Sankt Anton jam Arlberg (Vorarlberg krahinë) — nga 2017 gjurmët e turistik në mesin e pesë më të madhe të skive shkon në botë (më shumë se 300 km);
  • Pitztal (Tirol) — e planifikuar bashkimin e shtigje Pittala dhe sölden do të bëjë turistik më të madhe në Evropë nga rajoni për verë dhe në vjeshtë të hipur;
  • E Saalbach – Hinterglemm – Leogang (krahinës së Salzburgut) — pas fundit bashkim me shpatet e Fieberbrunn (Tirol) ski resort është bërë një nga më të mëdhatë në Austri (270 km lidhur shpatet e skive);
  • Resort Wildkogel (fshatrat e Neukirchen dhe Bramberg në Salzburgut) — deri në vitin 2030 është planifikuar për tu heq, Kitzbühel (Tirol), një nga më të shtrenjta dhe luksoze resorts në Austri.

  Anna Danilec, Tranio

  Materiali është përgatitur për lenta.ru