{:sq}Sam Leh / unsplash

Ndërsa chalets në shumë Alpine vendpushimet janë të bëhet më e shtrenjtë, çmimet e pasurive të patundshme në ski megève mbetet në të njëjtin nivel, shkruan New York Times. Kostoja mesatare chetyrehspalnyh Chalet në Megeve — 13 700 euro për «sheshin».

Chalet me katër dhoma gjumi në zonën popullore vendpushimet në frëngjisht dhe Alpet Zvicerane, të tilla si Val d’isere dhe Chamonix, u rrit me më shumë se 2.5% nga qershori deri në qershor 2018 2019. Çmimet në Megeve mbetur në të njëjtin nivel, thotë Roddy ARIS, një partner në Knight Frank.

Kjo është për shkak se Chamonix dhe tetë resorts në Les 3 Vallées janë ende përpara Megeve investime, thotë ARIS. Luan edhe një rol që e skive të sezonit në Megeve është një nga më të shkurtër — rreth 18 javë.

Читайте также:  {:sq}Peng normat në Francë ka rënë në një historik të ulët

Sipas një raporti nga Knight Frank, një Chalet me katër dhoma gjumi, në qendër të Megève është 13 700 euro për metër katror. Në Mont d’arbois, një prej zonave më ekskluzive, çmimet arrijnë 20 — 25 mijë Euro për metër katror. Të reja të apartamenteve në qendër të resortit të kushtojë rreth 15 mijë euro për metër katror, dhe në periferi mund të jetë gjysma e çmimit.

Megeve është një tradicionale Alpine bujqësore të fshatit në Couture-Savoie Departamenti në Francë. Popullsia e komunës është vetëm rreth 3 mijë njerëz. Megjithatë, në dimër dhe në verë rritet me dhjetëra mijëra. Megève është konsideruar si i pari vend për ski në Alpet, i konceptuar në 1920-ta, si një alternativë për Zvicerane Saint-Moric.

Agjentët thonë se çmimet e banesave në Megeve mbetur stabile gjatë vitit të kaluar. Hapjen e Katër Stinët hotel në vitin 2017 dhe rritjen e turizmit investimet stimuluar treg. Sipas një raporti nga Knight Frank, numri i turistëve vizitojnë Alpet franceze gjatë skijimit sezonit 2018-2019 vit, është rritur me 5.3 % në krahasim me vitin e kaluar.

Читайте также:  {:sq}Civile kompani të pasurive të patundshme transaksioneve (SCI)

«Çmimet këtu rënë rreth katër vjet më parë, sepse kemi pasur asnjë të re restorante, hotele, investitorët, kështu që njerëzit filluan të udhëtojnë të tjera ski resorts të tilla si Val d’isere, Meribel, Courchevel,» tha Nicholas Graillat, real estate agent John Taylor Megève. «Por që atëherë, siç ai e hapi Katër Stinët, shumë investitorë erdhi për të Megeve, dhe ajo ka ndihmuar me të vërtetë të tregut,» shtoi ai.

Më në shtëpi blerësit në Megeve — francez veten e tyre. Sipas ndërmjetësit, shumë blerësit e huaj të ardhur nga e Gjenevës, e cila është vetëm një orë larg. Klientët ndërkombëtarë vijnë edhe nga Italia, BRITANIA e madhe, Belgjikë, Holandë, Turqi, Australi dhe Brazil. Lindje e mesme — një rritje e tregut; ka një kërkesë të lartë nga banorët e Dubait dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, thonë agjentët.

Читайте также:  {:sq}Pse ajo është e dobishme për të investuar në të studentëve strehim Evropë

Burimi: The New York Times

Të gjitha nenet nga ky autor