{:mk}Францускиот Алпска одморалиште на Megeve привлекува инвеститори

{:mk}Сем Кората / unsplash Додека chalets во многу Алпска одморалишта се добива се повеќе се скапи, цените на недвижностите во ски megève останува на исто ниво, пишува Њујорк Тајмс. Просечната цена chetyrehspalnyh Chalet во Megeve — 13 700 евра за «квадрат». Chalet со четири спални соби во популарни места во француската и Швајцарските Алпи, како што се Val d’isere и Chamonix, се зголеми за повеќе од 2.5% од јуни до јуни 2018 2019. Цените во Megeve остана на исто ниво, вели Roddy ARIS, партнер на Најт Френк. Ова е затоа што Chamonix и осум места во Les 3 Vallées се уште понапред од Megeve инвестиции, вели ARIS. Исто така, игра улога што ски сезоната во Megeve е една од најпознатите кратко — околу 18 недели. Според извештајот од страна на Најт Френк, Chalet со четири спални соби во центарот на Megève е 13 700 евра по квадратен метар. Во Mont d’arbois, еден од најексклузивните области, цените стигнат до 20 — 25 илјади Евра по квадратен метар. Нови станови во центарот на одморалиштето, чини околу 15 илјади евра за метар квадратен, Подробнее

{:mk}CBRE: инвестиции во хотелот бизнис на Италија и Франција е значително зголемена

{:mk}StevanZZ / Shutterstock Сепак, вкупните инвестиции во Европската хотел недвижности падна од 6.7% годишно ниво и изнесуваше 23.3 милијарди Евра во третиот квартал од 2019, се вели во најновиот извештај од CBRE. «И покрај севкупниот пад на инвестициите во Европската угостителство сектор, инвеститорите интерес останува висока, особено во Шпанија, Италија и Холандија. Помал број на големи трансакции придонесе за намалување на инвестициите. Сепак, ние се гледаат зголемен интерес во одморалиште пазари, тие се привлечни за конзервативните инвеститори», — рече Павле Kapiris, Директор за меѓународни инвестиции во хотел недвижности CBRE. Велика БРИТАНИЈА останува Европа е најголемиот хотел на пазарот. Тоа изнесува 27 % од инвестициите во Европскиот регион за годината. Сепак, инвестициските волумен намалена за 12,1% до 6.2 милијарди евра. Сог е HotelInvest има стекнато на Новотел и Ibis Blackfriars во Лондон. Сепак, експертите се напомене дека повеќе големи зделки во велика БРИТАНИЈА во текот на изминатата година не беше. Германија си ја врати на второто место на инвестиции во хотел сектор. Меѓутоа, обемот на занимава намален 18.2% на 3,4 милијарди евра. Во третиот квартал шведски хотел Фонд AB Pandox стекнати Подробнее

{:mk}Имотот во Австриските Алпи — ветувачки област за инвестирање

{:mk} Алпи е најголемиот светски пазар на ски-туризмот. Според проценките Лорен Wanat, основач на Швајцарската консултантска компанија Лорен Vanat Консалтинг SARL, за регионот во 2017 имаше 150 милиони посети — тоа е 43% од сите посети на зимски одморалишта во светот. Алпска Chalet и стан со планината рила не е само луксуз, но исто така и профитабилна инвестиција, ако нивните сопственици се подготвени да изнајмите имот за изнајмување на туристи. Постои посебен вид на објекти — вистинска туристичка дестинација е апартман со хотелски услуги, за изнајмување на кој организира професионална оператори. Сопственикот на таков имот може да се земе на објектот надвор трајно или неколку месеци една година. Постојат два контрола шеми за такви предмети: Изнајмување базен — надомест на друштвото за управување (околу 30 %) се одзема од износот на приходите од закуп на станбен комплекс, и добивка е поделена помеѓу сопствениците во однос на нивното учество. Гаранција за закуп — на друштвото за управување ренти апартмани од инвеститорот, за ограничен период. Во овој случај, сопственик на имотот, добива помала исплата, но на друштвото за управување зема на ризик Подробнее

{:mk}Париз стана најатрактивните град во Европа за инвестирање во недвижности во 2020

{:mk}Catarina Belova / Shutterstock Експертите идентификувани Европски градови, во кои ќе привлече најмногу инвестиции во недвижен имот во 2020 година. Ова беше објавено во една студија спроведена од страна на консултантска компанија PwC и Урбаното Земјиште Институт. Аналитичарите PwC и Урбаното Земјиште Институт polled 905 испитаниците од 22 Европски земји. Меѓу нив беа инвеститорите во недвижности, инвестициони фондови, недвижности агенции и банки. Според истражувањето, испитаниците се уште силно веруваат во недвижности како атрактивна класа на инвестирање, и покрај политички и економски тешкотии. Одлуката на Централните банки за одржување или за пониски каматни стапки е еден од факторите што ги поддржува општото ниво на оптимизам. Според повеќето испитаници, како монетарната политика има зголемување на атрактивноста на недвижен имот во однос на обврзници и акции. Во рангирањето на најатрактивните Европски градови за недвижности инвестиции освои Париз. Минатата година е лидер во Лисабон во тоа време беше по десет. Лондон е брзо влегле во топ 5 на оваа година, иако минатата година не беше вклучен дури и во првите дваесет. Барселона е исто така значително го подобри својот резултат, влегуваат во топ десет Подробнее

{:mk}Топ 10 земји, каде што Русите во потрага по странски недвижности

{:mk} Во некои земји, Русите се во потрага за сопственост во странство? Tranio аналитичари го анализиравме статистиките на пребарување прашања во «Yandex» на станбени во различни земји за периодот од II квартал од 2016 до првиот квартал на 2018, за да дознаете кој десет земји се најпопуларните меѓу руската корисниците на услугата. 10. Полска Полска се затвора на врвот десет повеќето популарни меѓу корисниците на «Yandex» за купување на недвижен имот во странство: од средината на 2016 година до првиот квартал на 2018, пребарувањето постапува речиси 220 илјади релевантни прашања. Ако во 2016 година полскиот катастар на недвижности на интерес за Русите многу повеќе од чешка или франција, во првата половина на 2017 интерес во тоа падна значително. Иако во последниве години тој почнал да се опорави, бројот на барања се разгледуваат од Yandex во првиот квартал од 2018, 30% помалку во споредба со истиот период во 2017 е единствената земја во 2018 намален. Според консалтинг компанијата Ernst & Young, Полска, пазар на недвижности е во пораст: на пример, во 2017, бил изграден евиденција 90 илјади единици на нови станбени. Подробнее

{:mk}

{:mk} Анкетата, спроведена од страна на Tranio во 2017, покажаа дека мнозинството на брокерите (81 %) сметаат дека руските инвеститори ретко се стави пари во недвижен имот и средства. Наскоро, меѓутоа, овој метод на инвестиции може да стане повеќе популарна. «Според нашите прогнози, во години 2017-2018 ќе биде Русите за да дознаете повеќе во врска со недвижен имот, фондови, и постепено ќе се движи во оваа насока. Тоа е често повеќе пригоден формат од независна купување и последователно управување на установа,»— вели управување со партнерот Tranio Georgy Kachmazov. Во оваа статија ние ќе ви објасниме како користење на средствата да се инвестираат во проекти поврзани со изградбата и работењето на недвижности. Недвижен имот и средства за работа на шема: Фондот го именува управниот компанија (Фонд менаџери); инвеститорите се инвестира во Фондот; парите менаџери на фондови за да се здобијат со недвижен имот; Фонд менаџери ќе се генерираат и праќаат добивката на Фондот; дел од добивката распределена меѓу инвеститорите: тие заработуваат на тоа дека во однос на нивното учество во Фондот примите споделување на приходот или препродажба. Инвестициските фондови многу предности: Подробнее

{:mk}

{:mk} Според JLL, првата половина на 2016 година во глобалната комерцијални недвижности инвестирани околу € 260 милијарди евра, што е за 10% помалку отколку во првата половина од 2015 година. Ова е во голема мера се должи на намалување на активноста на две главни пазари на светот — сад, каде инвестиции во сад долари намален за 16% поради посилна валута во велика БРИТАНИЈА (-28 %), што е доминирана од неизвесноста во врска со «Broksita». Се разгледа на профитабилни недвижности пазари на седум земји, и тоа: Австрија, Велика БРИТАНИЈА Германија Шпанија САД, Франција Во чешката Република. Австрија Инвестиции. Во првата половина на 2016 година во комерцијални недвижности Австрија инвестираше 1,5 милијарди евра, што е 8.5 пати повеќе отколку во истиот период на 2015 година. Тоа е затоа што во првите шест месеци од годината беше заокружена неколку значајни трансакции, вклучувајќи продажба на IZD кула за 270 милиони евра. На Австриската пазарот е доминирана од страна на инвеститори од Германија. Канцеларии. Канцеларии изнесува 54 % од инвестиции во првите шест месеци од годината. Во Виена побарувачката ја надминува понудата и празно, само Подробнее

{:mk}Каде Московјаните купат странски недвижен имот: топ 10 земји и градови

{:mk} Меѓународни недвижности брокер Tranio сфатиле кој земји и градови се најинтересни за купувачите од Москва планира да купите втор дом и да се споредат параметри од жителите на главниот град и региони во периодот од јуни до мај 2015 2016 година. Најпопуларните земји Анализата на Интернет корисник прашања Москва покажаа дека потенцијалните купувачи од капитал се најмногу заинтересирани за сопственост во Шпанија, САД, Бугарија, Италија и Турција.   На Московјаните Жителите други региони на Русија 1 Шпанија САД 2 САД Шпанија 3 Бугарија Бугарија 4 Италија Грција 5 Турција Тајланд 6 Германија Турција 7 Грција Германија 8 Франција Чешка Република 9 Црна гора Италија 10 Кипар Црна гора Ова пребарување прашања Митрополитот купувачи се различни од барањата на луѓето од други региони на Русија, благодарение на неколку околности: Московјаните се повеќе се бараат за домување во скапи земји. На пример, првите 10 барања на жителите на регионите не се популарни кај Московјаните Франција и Италија е само на 9-ти ред (за споредба, Московјаните — на 4-то). Статистиката на Google AdWords покажува дека барањата за имотот во овие и во Подробнее

{:mk}Зошто тоа е профитабилен за инвестирање во студентски домување Европа

{:mk} Главен проблем на руски јазик инвеститори — изнаоѓањето на оптимални (од точка на гледање на ризик и поврат) на објект за инвестирање. Nonresidential недвижности комерцијални недвижности обично не се достапни за обичните инвеститорите поради својата висока цена, па повеќето од купувачите се купи станови за изнајмување. Станови за продажба и изнајмување за долгорочно изнајмување има очигледни предности — прво и основно е леснотијата да се управува, но исто така има и недостатоци, како што се релативно низок принос (околу 3 %) и проблемите со eviction на tenants ако е потребно. Минимално, од точка на гледање на загуби, патот за инвестиции — студент сместување, еден вид на «Златното правило» на пазарот на недвижности. Добра опција од аспект на билансот на ризик/поврат. Вистината е, само 5 % од руската инвеститори со оглед на инвестиции во овој тип на сопственост, додека во странство, тоа е долго време се смета за еден од најпрофитабилните и ветувачки. Она што е во корист Од 2012 година, странските инвеститори инвестираат на годишно ниво во студентските станови за најмалку $6 милијарди долари — и тоа е само Подробнее

{:mk}Како да се избере стратегија за инвестирање во странство сопственост

{:mk} Многу инвеститори, кои инвестираат во странство сопственост, бараат високо се враќа. Сепак, не секој го разбира дека голем почетна принос значи високи ризици, што е, веројатноста на помал приход на долг рок. Ние препорачуваме на клиентите да изврши процена на ризици и стратегија за инвестирање со оптимален баланс на сигурност, профитабилност, труд и други фактори на ефикасност на инвестициите. Повеќето клиенти Tranio едноставна погоден за изнајмување бизнис во стабилна локација со долгорочен закуп договор и управување преку друштвото за управување. Во овој напис, ние ќе го разгледаме начинот на кој да се обезбеди најдобар принос со оваа стратегија. Зошто е едноставен за изнајмување бизнис Типичен инвеститорите кои ги користат услугите Tranio успешни претприемачи од Русија, Бразил, Иран и Кина. Обично дома, тие имаат активен бизнис што носи главните приходи. Од странски недвижности тие сакаат да добиваат пасивни приходи со минимално учество во управувањето. Тоа е инвестиција која не само за профит, но за да се зачува на капитал и за заштита од политичките и економските ризици на неговата земја. Повеќето корисници не планираат да ги продаваат своите изнајмување имот Подробнее