{:mk}Сем Кората / unsplash

Додека chalets во многу Алпска одморалишта се добива се повеќе се скапи, цените на недвижностите во ски megève останува на исто ниво, пишува Њујорк Тајмс. Просечната цена chetyrehspalnyh Chalet во Megeve — 13 700 евра за «квадрат».

Chalet со четири спални соби во популарни места во француската и Швајцарските Алпи, како што се Val d’isere и Chamonix, се зголеми за повеќе од 2.5% од јуни до јуни 2018 2019. Цените во Megeve остана на исто ниво, вели Roddy ARIS, партнер на Најт Френк.

Ова е затоа што Chamonix и осум места во Les 3 Vallées се уште понапред од Megeve инвестиции, вели ARIS. Исто така, игра улога што ски сезоната во Megeve е една од најпознатите кратко — околу 18 недели.

Читайте также:  {:mk}CBRE: инвестиции во хотелот бизнис на Италија и Франција е значително зголемена

Според извештајот од страна на Најт Френк, Chalet со четири спални соби во центарот на Megève е 13 700 евра по квадратен метар. Во Mont d’arbois, еден од најексклузивните области, цените стигнат до 20 — 25 илјади Евра по квадратен метар. Нови станови во центарот на одморалиштето, чини околу 15 илјади евра за метар квадратен, а на периферијата може да биде половина цена.

Megeve е традиционален Алпска земјоделско село во Високата-Savoie Оддел во Франција. Населението на општина каде беше само околу 3 илјади луѓе. Меѓутоа, во зима и во лето се зголемува со десетици илјади. Megève се смета за првиот ски-центар во Алпите, раѓа во 1920-тите години како алтернатива на Швајцарската Светец-Мориц.

Брокери се каже дека цените за сместување во Megeve остана стабилен во изминатата година. Отворањето на Четири Сезони хотел во 2017 и зголемување на туризмот инвестиции стимулирана на пазарот. Според извештајот од страна на Најт Френк, бројот на туристи во посета на француски Алпи за време на ски сезоната 2018-2019 година, е зголемен за 5.3 % во однос на минатата година.

Читайте также:  {:mk}Граѓанското компанија за недвижности трансакции (SCI)

«Цените тука падна за четири години, бидејќи имавме нема нови ресторани, хотели, инвеститори, па луѓето почнале да патуваат до други ски летувалишта, како што се Val d’isere, Meribel, Courchevel,» рече Никола Graillat, агентот за недвижнини Џон Тејлор Megève. «Но, од тогаш, како што тој го отвори Четири Сезони, многу инвеститори дојде до Megeve, и тоа е навистина помогна на пазарот,» додаде тој.

Повеќето домашни купувачи во Megeve — францускиот себе. Според брокери, многу странски купувачи доаѓаат од Женева, што е само еден час далеку. Меѓународни клиенти, исто така, доаѓаат од Италија, велика БРИТАНИЈА, Белгија, Холандија, Турција, Австралија и Бразил. Блискиот Исток — растечкиот пазар: постои голема побарувачка од жителите на Дубаи и Обединетите Арапски Емирати, велат дека брокери.

Читайте также:  {:mk}Приходи и расходи за инвеститорите: како да се план и буџет пред купување на имот

Извор: New York Times

Сите артикли од овој автор