{:mk}

Алпи е најголемиот светски пазар на ски-туризмот. Според проценките Лорен Wanat, основач на Швајцарската консултантска компанија Лорен Vanat Консалтинг SARL, за регионот во 2017 имаше 150 милиони посети — тоа е 43% од сите посети на зимски одморалишта во светот.

Алпска Chalet и стан со планината рила не е само луксуз, но исто така и профитабилна инвестиција, ако нивните сопственици се подготвени да изнајмите имот за изнајмување на туристи. Постои посебен вид на објекти — вистинска туристичка дестинација е апартман со хотелски услуги, за изнајмување на кој организира професионална оператори. Сопственикот на таков имот може да се земе на објектот надвор трајно или неколку месеци една година. Постојат два контрола шеми за такви предмети:

 • Изнајмување базен — надомест на друштвото за управување (околу 30 %) се одзема од износот на приходите од закуп на станбен комплекс, и добивка е поделена помеѓу сопствениците во однос на нивното учество.
 • Гаранција за закуп — на друштвото за управување ренти апартмани од инвеститорот, за ограничен период. Во овој случај, сопственик на имотот, добива помала исплата, но на друштвото за управување зема на ризик поврзани со наоѓање на tenants.
 • Продолжување на сезоната и промена на генерации на туристи

  Растот на интерес за инвестирање во Алпски недвижен имот се должи на новите трендови во локалните установи. Главната еден е продолжување на туристичката сезона. Алпска места развивање на инфраструктура за обука е сега не само зима, но, исто така, летни спортови: Пешачење, качување, параглајдерство и едрење, опремени со патеки за Пешачење и планински Велосипедизам.

  На Zeller видите езерото, живописен schmittenhöhe и само еден во државата Салцбург, на глечерот Kitzsteinhorn направи Австриската одморалиште на Zell am see – Kaprun се популарни во секое време од годината Фото: Иан Schreiber

  Читайте также:  {:mk}Фактори на ризик: што го одредува профитабилноста на недвижен имот и инвестиции

  Друг важен тренд е промена на генерации на туристи. Европа население е стареењето на кожата, што доведува, од една страна, да се намали вкупниот број на скијачи, а од друга да се зголемувањето на популарноста на помалку активни спортови, како што се tobogganing или одење. Паралелно, зголемување на бројот на туристи на илјадагодишната генерација (возраст 20-35 години), финансиски безбедна и често сакаат да книга на целата куќа или стан за викенд наместо преку ноќ во хотел.

  Алпска недвижности пазари

  Австрија, Италија, Франција и Швајцарија — четири најголемите играчи на меѓународниот пазар на ски одморалишта во Алпите

  Швајцарскиот Engadin Сент Мориц држи врвот повеќето скапи одморалиште во регионот. Тука се на висок сопственост на цените на Алпите: цената на квадратен метар е 20 илјади евра. Во исто време, Швајцарија, се соочува со пад на интерес во своите зимски одморалишта, според проценките на Лорен Vanata, за 10 години, од 2006 до 2016 година, вкупниот број на посети е намален за 1,5 милиони евра, и уделот на странски посетители да се 46 %.

  Во последниве години, странските туристи се повеќе сакаат Швајцарија на еднаков квалитет, но помалку скапи одморалишта во Австрија Фото: Иан Schreiber

  Карактеристика на пазарот на ски одморалишта во Франција — се фокусира на домашен туризам. Странските туристи сочинуваат само 31% од вкупниот број на гости. Во зимската сезона 2015-2016 Франција имаше 52 милиони посети, од 3,5% помалку од сезоната пред тоа. На локалниот пазар на недвижности повеќе туристички одморалишта, каде што гостите изнајмување на целиот стан од хотели. Цената на квадратен метар стигнат до 18 илјади евра. Британскиот купувачите се клучни францускиот пазар на недвижности, и тоа е познато како падот на Британската фунта ќе влијае на Франција во зимската сезона 2017-2018.

  Читайте также:  {:mk}Инвестирање во странство: како да се избере комерцијални недвижности

  Ски одморалишта во Северниот дел на Италија е, исто така, се фокусира главно на локално туристи. Во зимската сезона 2015-2016 италијански места посетени од околу 24.6 милиони пати, а само 35% од туристите доаѓаат од странство.

  Австрија: додека цените се една третина под регионалниот просек

  Иако зимската сезона 2015-2016 Австриската места посетени од 3% помалку гости отколку во претходната година, процентот на странците е во пораст — според Лорен Vanata, тие сочинуваат 66 % од вкупниот број на туристи. Речиси половина од нив доаѓаат од Германија, многу гости од Холандија и на велика БРИТАНИЈА. Австрија е инвестираат многу во своите места: од 2000 година, на скијачката инфраструктура е инвестирано повеќе од 7 милијарди евра.

  Одлична локација во средината на надморски височини (околу 800 – 2,000 метри) им овозможува на поголемиот дел од Австриската места за да примите сите туристи во текот на годината, како што се Алпска летувалишта на Франција како Val d’isère и Ла Plagne места се затворени за летото, поради ладното време на надморска височина.

  Tauplitz е еден од бројните Алпски скијачки одморалишта во Австрија отворен за сите туристи во текот на годината Фото: Иан Schreiber

  «Во исто како и на цените на недвижностите во Австрија околу 28 % под просекот на ниво над Алпите. Но, тие нема да остане на ова ниво за долго време»,— вели во студија на Австрискиот Бизнис Средина Консалтинг (BEC) «недвижен Имот туристичка дестинација за одмор и «лизинг», (2017). Според проценките од страна на Швајцарската финансиска холдинг компанија, УБС Група, за 2017 квадратен метар се зголеми повеќе од било што во одморалиштето на Св. Антон сум Arlberg (8,2 %), додека летувалишта на Wildkogel – арена и Zell am see– Kaprun покажа пораст од 4 %.

  Читайте также:  {:mk}Пет од најмногу ветува изградба делови на Европа

  Според УБС, од 2014 година до 2017 сопственост на цените во Австриските Алпи се зголеми во просек од 3.5 проценти повеќе отколку во Алпски регион на Франција (2,5 %), Швајцарија и Италија (каде што цените во овој период падна на годишно ниво од 1% и 3 %, соодветно).

  Австрискиот летувалишта кои се активно инвестирање во инфраструктура која претставува најголем потенцијал за инвеститорите во текот на следните 10-20 години:

  • Sankt Антон сум Arlberg (Vorarlberg провинција) — од 2017 патеката на одморалиштето, меѓу петте најголеми ски патеките во светот (повеќе од 300 км);
  • Pitztal (Тирол) — планираните обединување на патеки Pittala и sölden ќе го направи одморалиште најголемите во Европа од регионот за летен и есенски возење;
  • На Saalbach – Hinterglemm – Leogang (провинција на Салцбург) — по неодамнешните спојување со падините на Fieberbrunn (Тирол) ски-центар стана еден од најголемите во Австрија (270 км поврзани стази);
  • Одморалиште Wildkogel (градови на Neukirchen и Bramberg во Салцбург) — до 2030 планирано е да се обединат лифтови, Kitzbühel (Тирол), еден од повеќето скапи и луксузни одморалишта во Австрија.

  Ана Danilec, Tranio

  Материјалот е подготвен за lenta.ru